„Programy terapeutyczne w onkologii - ich rola i efektywność w leczeniu”

W dyskusji na temat programów terapeutycznych w onkologii, ich roli i efektywności w leczeniu wzięło udział ponad 20 ekspertów: lekarzy na co dzień zajmujących się leczeniem chorych na nowotwory, konsultantów krajowych, przedstawicieli decydentów oraz grup pacjentów.

Programy terapeutyczne to połączenie innowacyjności z zachowaniem balansu pomiędzy:  dobrem pacjenta, bezpieczeństwem terapii, wynikami leczenia oraz interesem przemysłu. W ostatnich latach doszło w onkologii do ogromnego postępu w zakresie leczenia ukierunkowanego molekularnie. Sukcesywnie wprowadzane podczas ostatniej dekady  leki nowotworowe znacząco poszerzyły możliwości ingerencji terapeutycznych. Podczas debaty eksperci zastanawiali się w jakim stopniu wpłynęło to na populacyjne wyniki leczenia  nowotworów.

Jednym z problem jest fakt, że wartość innowacyjnych metod leczenia, które znajdują się w programach terapeutycznych jest bardzo różna: są leki i metody, które odwróciły wyniki leczenia o 180 stopni (np. leczenie raka piersi u chorych z dodatnim receptorem HER2). Zdarzają się też pozytywne przykłady włączania leku do programu na skutek  negocjacji cenowych, wydłużenia  okresu  obserwacji, pojawienia się uaktualnionych wynikiów badań (np. leczenie  raka  nerkowokomórkowego everolimusem). Są jednak  i negatywne przykłady i sporo  miejsca przeznaczono na dyskusje co zrobić, aby w przyszłości ich uniknąć.


W trakcie pierwszej części debaty omawiano przede wszystkim rolę i efektywność programów terapeutycznych, wpływ poszczególnych instytucji (m.in. Agencji Oceny Technologii Medycznych) i ekspertów w tworzenie programów terapeutycznych oraz znaczenie ich opinii. Wiele miejsca poświęcono kryteriom kwalifikacji technologii medycznych do programów terapeutycznych i omawianiu tego co decyduje o zakwalifikowaniu leczenia  do finansowania w ramach programu, a nie katalogu.
Różnicowano programy terapeutyczne z chemioterapią niestandardową, porównywano programy w Polsce do leczenia  w innych krajach,  przyglądano się kryteriom kosztowym.

Dyskutowano nad tym, w jaki sposób monitorować i ocenić efekty wyników leczenia  w programie. Zastanawiano się także  czy finansowanie programów terapeutycznych jest  problemem w ich realizacji,  a także  czy programy terapeutyczne są jedynym sposobem wprowadzenia leków innowacyjnych do leczenia  onkologicznego w Polsce i tego jak się maja do potencjału technologii.

Druga część debaty, polegała na krótkim  przeglądzie i ocenie  programów terapeutycznych w onkologii. Wśród omawianych programów nalazły się:
— program terapeutyczny leczenia  raka wątroby
— program terapeutyczny leczenia  raka nerki
— program terapeutyczny leczenia  raka piersi
— program terapeutyczny przewlekłej białaczki szpikowej
— program terapeutyczny szpiczaka  mnogiego
— program terapeutyczny płaskonabłonkowego raka głowy i szyi
— program terapeutyczny raka jelita grubego
— program terapeutyczny raka płuca
Mówiono też o tym, co czeka nas w kwestii programów terapeutycznych.

W debacie wzięli udział:
1. Moderator debaty: prof. Lucjan Wyrwicz, Centrum Onkologii — Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.
2. Wojciech Matusewicz, Prezes  Agencji Oceny Technologii Medycznych
3. Maciej Dworski — zastępca Prezesa NFZ ds. Medycznych — przedstawiciel Narodowego Funduszu Zdrowia
4. Prof. dr hab. Maciej Krzakowski, konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej
5. Prof. Piotr  Potemski z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, szef Kliniki Chemioterapii, członek  Zarządu Głównego  Polskiego
Towarzystwa Onkologicznego
6. Dr med. Krzysztof Kuszewski, Kierownik Zakładu Organizacji i Ekonomiki Ochrony Zdrowia oraz Szpitalnictwa NIZP, wiceprezes
PUO
7. Prof. dr hab. med. Andrzej Deptała, Kierownik Kliniki Onkologii i Hematologii Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie
8. Prof. dr hab. Wiesław Jędrzejczak, konsultant krajowy w dziedzinie hematologii
9. Prof. dr hab. Danuta Perek, kierownik Kliniki onkologii w CZD w Warszawie
10. prof. Karina Jahnz-Różyk, Polskie Towarzystwo Farmakologiczne
11. Dr med. Sławomir Lizakowski, Klinika Nefrologii, Transplantologii  i Chorób Wewnętrznych — Uniwersyteckie Centrum Kliniczne — Szpital Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego
13. Dr med. Lech Wędrychowicz, pełnomocnik Dyrektora SP Szpitala  Klinicznego Nr 5 w Katowicach ds. onkologii
14. Dr hab. med. Lucjusz Jakubowski — konsultant krajowy w dziedzinie genetyki  klinicznej
15. Prof. dr hab. med. Krzysztof Zieniewicz, Warszawski Uniwersytet Medyczny
16. Jacek Gugulski, Polska Koalicja Organizacji  Pacjentów Onkologicznych
17. Krystyna Wychman,  Federacja Stowarzyszeń Amazonki, Polska Koalicja Reprezentacji Pacjentów Onkologicznych
18. Tadeusz Włodarczyk,  Stowarzyszenie Pacjentów  z Chorobami Prostaty,  Nerek,  Pęcherza i Jąder  „Gladiator” im. Prof.
Tadeusza Koszarowskiego.
19. Piotr Fonrobert, Stowarzyszenie Pomocy Chorym na GIST

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Kalendarium

« » sierpień 2022
PnWtŚrCzPtSbN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4